close

Jak stworzyć epicki film rowerowy używając jedynie GoPro?

Czasy, kiedy zwykła kamera GoPro wystarczała, żeby nagrać ciekawy film z wyjazdu na rower już dawno odeszły. Trzęsące się ujęcia, słabo widoczny rider – z takich materiałów mogliśmy być zadowoleni 3 lata temu, ale nie dziś. Technologia szybko idzie do przodu i oferuje nam wspaniałe możliwości. Okazuje się, że wcale nie musimy zabierać ze sobą całego studia filmowego, dronów i najnowocześniejszych kamer aby nagrać świetny edit.

Czego potrzebujemy, aby nasze filmy wyglądały lepiej? Wystarczy mała pomoc w postaci gimbala Zhiyun Rider M, który obraca się w 3 osiach niwelując trzęsienia i drgania kamery w tych płaszczyznach. Dzięki temu urządzeniu można uzyskać bardzo płynne, prawie że „filmowe” ujęcia.

Gimbal możemy przymocować na wiele sposobów – właściwie wszystko zależy od wyobraźni. Najbardziej popularne miejsca, to tył, bok i przód kasku oraz klata. Używając zwykłego selfie sticka, uzyskamy efekt podobny do ujęć z „wysięgnika filmowego” na którym obraca się kamera, dzięki czemu możemy wykonywać ujęcia od góry, od dołu, podążać, uzyskując bardzo płynne przejścia.

Używając tak prostego urządzenia jakim jest gimbal możemy uzyskać ciekawe efekty a przede wszystkim zlikwidować trzęsący się obraz, który jest powszechny przy nagraniach na rowerze.

Film powstał w składzie dwuosobowym, nagrywany podczas jednego zjazdu. Ekipa Dirt it More wybrała się w góry z zestawem: GoPro 4 Hero Black, gimbal Zhiyun Rider M i selfie stick. Nagranie zajęło około 2 godzin. Jak widać wcale nie trzeba mieć olbrzymiej wiedzy na temat nagrywania ani też super sprzętu żeby taki edit wyglądał ciekawie.

Jeśli chodzi o samą specyfikację gimbala to oferuje on różne tryby stabilizacji. Może cały czas patrzeć w jednym kierunku, może też dostosowywać kierunek do miejsca w które skierujemy gimbal, możemy też go zablokować żeby się nie ruszał góra/dół.

EXTRA TIP: Gimbal jest trochę cięższy niż samo GoPro, to jasne Jeśli przyczepiamy go do klaty to dobrze jest przygotować wzmocnienie, które spowoduje, że gimbal będzie się trzymał na większej powierzchni, dzięki czemu nie będzie skakać. Zdarza się, że gdy jedziemy w ciężkim terenie samo GoPro lekko podskakuje na klacie, a co dopiero kamera przyczepiona do gimbala.

IMG_2896

Teraz już wiecie co zrobić, aby Wasze filmy wyglądały bardziej epicko. Gimbal nie zajmie dużo miejsca ani też nie obciąży za bardzo plecaka a sam efekt będzie kilkakrotnie ciekawszy niż byłoby to w przypadku ujęć bez stabilizacji.

Tags : dirt it moreenduroFOX MTBgimbalgoprohiszpaniaMTB
Dirt It More

The author Dirt It More

Leave a Response