close

Rower enduro kontra rower downhillowy: który lepszy do bikeparku?

Jan Kiliński i Piotrek Krajewski to dwóch instruktorów z Dirt It More, którzy regularnie prowadzą zajęcia w Bikeparku PKL Góra Żar. Są tam dostępne trasy zjazdowe, flow trail jak i A-line.

Do każdej z tych tras moglibyśmy dopasować trochę inny rower, jednak nie każdy ma możliwość zabrać ze sobą kilka maszyn. Janek i Piotrek wybrali dla siebie inne rowery – więc który rower będzie najlepszy do bikeparku?

Obaj jeżdżą po wszystkich trasach, bardzo agresywnie, a jednak zdecydowali się na inny sprzęt. Piotrek na wyjazdy do bikeparków wybiera rower typu zjazdowego z ogromnym zawieszeniem, dwupółkowym widelcem, z przodu i z tyłu skok to 200 mm.

Natomiast Janek zdecydował się na rower typu enduro, który ma tylko 160 mm skoku i bardziej uniwersalną geometrię. 

Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy: rower zjazdowy jest rowerem bardziej wytrzymałym, który dysponuje nieco większym skokiem, dlatego nawet słabsza amortyzacja zapewna duży komfort jazdy w bikeparku.

W przypadku roweru enduro, aby dobrze sobie radził przy dużych prędkościach na cięzkich trasach, amortyzacja musi być z wyższej półki, dlatego Janek wybrał w tym roku amortyzację Fox z serii Factory a Piotrkowi wystarcza standardowy Boxxer RC.

Na trasie zjazdowej rower typowo downhillowy z 200mm skoku będzie miał trochę więcej przewagi przy przeszkodach takich jak rockgardeny czy poprzeczne belki, ale rower typu enduro jak najbardziej sobie poradzi i w dobrym tempie pokona taką trasę.

Natomiast na trasie easy line – czyli flow trail – lżejszy, bardziej zwrotny rower enduro będzie bardziej komfortowy niż rower zjazdowy. 

Na trasie A-line szanse się wyrównują: nowoczesna geometria roweru enduro pozwala osiągać duże prędkości i zachowywać stabilność.

 Wybór roweru nie jest podyktowany tylko i wyłącznie jazdą w tym jednym miejscu. Janek poza jazdą w bikeparkach często jeździ po typowo dzikich trasach enduro z dużymi przewyższeniami za to Piotrek skacze na największych hopach na świecie podczas zawodów Loose Fest.

Wybór roweru pod bikepark nie powinien być tak naprawdę podporządkowany samemu bikeparkowi ale również temu jak i gdzie jeździmy poza samym bikeparkiem. 

Wszystkie zdjęcia autorstwa Pytlarczyk Foto

Dirt It More

The author Dirt It More

Leave a Response