close

W odróżnieniu od innych dyscyplin kolarstwa grawitacyjnego, ciuchy do dirt jumpingu pozostały ściśle casualowe. Nie znajdziesz tu lycry, odzieży technicznej czy ubrań typu „racing”. Spodnie – zawsze jeansy – 10 lat temu luźne, wkręcające się w zębatki, zahaczające o siodełko, z biegiem czasu stawały się coraz bardziej dopasowane.

_MG_0605-2_Fotor

W tym momencie praktycznie wszyscy zawodnicy dirtowi jeżdżą w spodniach typu „Slim FIt” – wciąż nietechnicznych, przez co łatwo jest je uszkodzić na szwach, czy w kroku, lub „wypchać” kolana przez noszenie pod nimi ochraniaczy. Standardowo, jedna para spodni wystarcza na dwa miesiące jazdy, jednak już po kilku użyciach zaczynają wyglądać fatalnie, kolana są wypchane (lub materiał pęka podczas gleby).

Ważną cechą dopasowanych spodni jest przytrzymywanie ochraniaczy. Nawet dobre ochraniacze podczas gleby mogą się przesunąć – „podtrzymywane” spodniami praktycznie nie mają na to szans.

_MG_0611_Fotor

Marka Fox, rozumiejąc potrzeby i problemy dirtowców, stworzyła spodnie Fox Dagger wpisujące się w najnowsze trendy, jednak przeznaczone do „zadań specjalnych”. Mają wszyte wzmacniające wstawki w kroczu dla większej wytrzymałości oraz specjalną, opatentowaną strukturę włókien SGENE® Cone Mills, która zapobiega “wypchanym kolanom”.

P1080508

Mogłoby się wydawać, że spodnie Foxa wyglądają jak zwykłe, casualowe, jednak w momencie, gdy je dotkniemy czujemy różnicę w materiale z którego są uszyte. Są grubsze, cięższe, szwy są wzmocnione. Ciekawostką jest fakt, że lepiej wyglądają po kilku jazdach i kilku praniach. Prawdopodobnie jest to związane z rodzajem tkaniny, która dopasowuje się do ciała.

P1080349

Gdy założyłem je pierwszy raz miałem wrażenie, że „dziwnie” leżą – może są zbyt obcisłe? Na szczęście po kilku skokach spodnie idealnie dopasowały się do ciała i do ochraniaczy – nawet bardzo dużych. I to warto podkreślić, bo często przy slimowych spodniach napotykamy problem: jeśli nasze ochraniacze należą do tych masywniejszych po prostu się nie mieszczą.

P1080341

Po kilku dniach jazdy w ochraniaczach zdejmując spodnie Fox Dagger można zauważyć, że są delikatnie rozciągnięte na kolanach, za to po praniu całkowicie wracają do swojego pierwotnego kształtu.

DSC_0124_Fotor

Od razu widać, że spodnie są grubsze i bardziej wytrzymałe, ale jak jest w praktyce?

Mam dwie pary tych spodni: jednych używam już ponad rok, przeżyły wiele gleb w tym jedną w gęste, głębokie błoto, w kilku miejscach na piszczelach rozerwałem je o piny pedałów, jednak, co odróżnia je od zwykłych jeansów, nie drą się dalej.

P1080497

Drugą parę mam 5 miesięcy, wygląda praktycznie idealnie, poza małą dziurką od pina.

Obie pary są w nienaruszonym stanie jeśli chodzi o okolice krocza i pośladków. Które „zwykłe” spodnie na rower wytrzymają tyle czasu?

P1080501

Chociaż materiał, z którego są wykonane, jest dość gruby, nogi nie pocą się bardziej niż w zwykłych jeansach – pocą się normalnie, tak samo śmierdzą i nie unikniemy częstego prania ;). Są wygodne i komfortowe. Wyglądają na tyle dobrze, że od czasu do czasu zakładam je nie idąc na rower.

P1080331

W komplecie jest sznurówko – pasek. Spodnie są elastyczne – podczas jazdy w pasie mogą się poluzować i zsunąć więc warto skorzystać z dedykowanej sznurówki lub – tak jak ja – z paska.
Zdecydowanie są to spodnie zaprojektowane po to, by jeździć na dircie. Nie musimy się martwić, że kupiliśmy zwykłe jeansy z logo firmy rowerowej. Spodnie po wielu miesiącach jazdy wyglądają bardzo dobrze, kolana nie są wypchane, spodnie się nie rozciągają i kiedy nie jeździmy na rowerze można je używać „na co dzień”

P1080338

Jestem pozytywnie zaskoczony, że firma Fox stworzyła spodnie przeznaczone dla dirtowców, którzy dość stanowczo bronią się przed odzieżą techniczną a ten model wpisuje się w „stylowe kanony”. 😉 Jeżeli zależy Ci na wysokiej jakości, fajnie skrojonych spodniach, wytrzymałości i wygodzie – to jest produkt dla Ciebie.

Zapraszam do filmu w którym szczegółowo omawiam plusy i jeden minus spodni Fox Dagger.

Tags : dirt it moredirt jumpingFox Casualfox daggerFOX MTBspodnie foxspodnie na dirttest spodni fox daggertesty
Dirt It More

The author Dirt It More

Leave a Response